This translation may not reflect the changes made since 2015-12-31 in the English original.
You should take a look at those changes. Please see the Translations README for information on maintaining translations of this article.
Opasnosti e-knjiga
Pridružite se našoj listi koja se bavi opasnostima e-knjiga.
U ovo doba, kad kompanije imaju veliki utjecaj na vlade i donošenje zakona, svaki novi oblik tehnološkog napretka pruža priliku kompanijama da nametnu pučanstvu još više ograničenja. Tehnologije koje bi nas mogle osnažiti, koriste se da bi nas sputale.
Tiskane knjige:
- Možete anonimno kupiti.
- Time postajete vlasnik istih.
- Ne morate potpisati dozvolu kojom vam se ograničava korištenje knjige.
- Format knjige je opće poznat i da bi se knjiga pročitala nije potrebno posjedovati neku posebnu tehnologiju koja je u privatnom vlasništvu tvrtke.
- Knjigu možete pokloniti, posuditi ili prodati.
- Ponekad je po copyrightu dopušteno skeniranje i kopiranje knjige.
- Nitko nema prava uništiti vašu knjigu.
Usporedba sa Amazonovim e-knjigama (koje su prilično tipičan slučaj):
- Amazon zahtijeva da se korisnik indentificira kako bi mogao nabaviti e-knjigu.
- U nekim zemljama, uključujući Sjedinjene Američke Države, Amazon zahtjeva da korisnik nema vlasnička prava nad e-knjigom koju je kupio.
- Amazon zahtijeva da korisnik prihvati licencu koja ograničava prava pri korištenju e-knjige.
- Format e-knjige je tajan i samo ga vlasnički, ograničavajući softver, može pročitati.
- Dopušteno je kvazi-posuđivanje nekih e-knjiga na određeno vrijeme, ali samo registriranom i imenovanom korisniku istog sustava. Nema darivanja niti prodaje.ž
- Kopiranje e-knjige je onemogućeno zbog Digitalog upravljanja restrikcijama (DRM) ugrađenog u čitač e-knjiga a osim toga je zabranjeno licencom, koja ima više ograničenja i od zakona o vlasničkim pravima.
- Amazon može obrisati e-knjigu putem skrivenog daljinskog pristupa uređaju za čitanje. To je iskorišteno 2009. g. da bi se obrisale tisuće kopija knjige 1984. Georgea Orwella.
Čak i samo jedna od nabrojanih povreda prava čini takve e-knjige korakom unatrag od tiskanih knjiga. Moramo odbaciti takve e-knjige, sve dok kompanije ne počnu poštivati našu slobodu.
Kompanije koje prodaju takve e-knjige kažu da je ograničavanje naše slobode neophodno da bi se autori knjiga mogli isplaćivati. U stvari, trenutni zakon o autorskim pravima jako pogoduje kompanijama a slabo autorima. Autore možemo bolje podržati na druge načine, koji ne ograničavaju našu slobodu i koji čak legaliziraju dijeljenje. Predložio sam dva načina:
- Raspoređivanje sredstava prikupljenih porezom, direktno autorima i to na osnovu popularnosti autora. Pogledajte stallman.org - licenca za dijeljenje putem interneta.
- Izrada čitača e-knjiga na način da se pomoću njih mogu autorima anonimno slati donacije.
E-knjige ne moraju narušavati našu slobodu (recimo, poput e-knjiga projekta Gutenberg), ali to će se dogoditi ako o tome budu odlučivale kompanije. Na nama je da ih u tome spriječimo.
Pridružite se borbi: prijavite se na http://DefectiveByDesign.org/ebooks.html.