Tento překlad nemusí obsahovat změny, které byly v článku provedeny po 2013-03-12 v anglickém originálu.

Podívejte se na tyto změny. Přečtěte si prosím Příručku překladatele, kde se dozvíte, jak se zapojit do překladu tohoto článku.

Nesvobodné hry s DRM na GNU/Linuxu: dobro či zlo?

napsal Richard Stallman

Dobře známá společnost Valve, která je distributorem nesvobodných počítačových her vybavených DRM (Digital Restrictions Management), nedávno oznámila, že bude tyto hry distribuovat i pro GNU/Linux. Co dobrého a špatného to přinese?

Domnívám se, že dostupnost oblíbených nesvobodných her na GNU/Linuxu může podpořit rozšíření tohoto systému. Nicméně naše cíle jsou větší než učinit tento systém „úspěšným“; smyslem je zajistit svobodu pro uživatele. Otázka tedy je, jak tato změna ovlivní svobodu uživatelů.

Problém těchto her netkví v tom, že jsou komerční. (Na tom nevidíme nic špatného.) Ani v tom, že jejich vývojáři prodávají kopie; to rovněž není špatné. Problém je v tom, že tyto hry obsahují software, který není svobodný („free“ ve smyslu svoboda samozřejmě [1]).

Nesvobodné hry (stejně jako ostatní nesvobodné programy) jsou neetické, protože odepírají svobodu svým uživatelům. (Herní data jsou jiný případ, protože to není software.) Jestliže požadujete svobodu, jedním z předpokladů je nemít takové hry na svém počítači. Tak prosté to je.

Ale když už se chystáte takové hry používat, je pro vás lepší je mít na GNU/Linuxu než na Microsoft Windows. Přinejmenším tak nepřijdete o tu část svobody, kterou by vám Windows vzaly.

Z čistě praktického hlediska může tedy tento vývoj přinést škody i užitek. Může přimět uživatel GNU/Linuxu k instalaci těchto (nesvobodných) her, ale taky může přivést hráče her k tomu, že nahradí Windows GNU/Linuxem. Odhaduji, že přímý pozitivní efekt bude vyšší než přímé škody. Ale jsou tu i nepřímé efekty: jaké poučení si z těchto her vezmou lidé v naší komunitě?

GNU/Linuxové distribuce, které budou obsahovat software nabízející tyto hry, budou uživatele učit, že nezáleží na svobodě. Nesvobodný software v GNU/Linuxových distribucích už teď pracuje v neprospěch dosažení svobody. Přidávání takových her tento efekt ještě posílí.

Svobodný software je záležitostí svobody, nikoli ceny. Svobodná hra nemusí být zdarma. Je možné vyvíjet hry komerčně a respektovat přitom vaše právo měnit software, který používáte. Protože herní data nejsou softwarem, nemusí být svobodné. Máme tu vskutku svobodný herní software vyvíjený firmami, stejně jako svobodné hry, vyvíjené dobrovolníky nekomerčně. Vývoj financovaný pomocí sbírek (tzv. crowdfunding pozn. překl.) to pouze ulehčuje.

Ale když bychom předpokládali, že je nemožné vyvíjet nějaký druh svobodných her – co by následovalo? Psát je jako nesvobodné hry nepřináší nic dobrého. Aby byl člověk při používání počítače svobodný, je odmítnutí nesvobodného softwaru nutné, jednoduché a čisté. Jako příznivec svobody tedy nebudete používat nesvobodné hry, pokud existují, tudíž nemůžete nic ztratit, když existovat nebudou.

Pokud chcete propagovat svobodu, vyvarujte se prosím zmínek o dostupnosti těchto her na GNU/Linuxu jako argumentu pro naši věc. Místo toho raději lidem řekněte o libre games wiki, která usiluje o vytvoření katalogu svobodných her, Free Game Dev fóru a o free gaming night pořádané skupinou LibrePlanet Gaming Collective.

Poznámky překladatele

  1. Což ovšem v češtině není potřeba zdůrazňovat, protože pro „svobodný“ a „zdarma“ máme dvě různá slova, zatímco anglické „free“ je nejednoznačné.