Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2022-04-16 у англійський оригінал.

Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.

Що не так із YouTube

YouTube — специфічний випадок. Станом на вересень 2020 відео з YouTube можна дивитися без запуску жодних невільних програм і навіть через Tor, за допомогою кількох посередницьких сайтів «Invidious».

Радимо застосовувати до них LibreJS. Бувають різні сайти Invidious: деякі примушують використати невільний JavaScript-код для входу. А попри те, що JavaScript-код Invidious переважно має вільні ліцензії, один файл — handlers.js — невільний. LibreJS не дасть йому виконатись, і перегляд відео все ще працюватиме.

Крім цього, для Firefox є вільний додаток ViewTube, який надає прямий доступ до відео на YouTube. Його вбудовано до вебпереглядача GNU — IceCat — і ви можете завантажити його в Firefox. Вільна програма youtube-dl також доступна; вона видобуває дані з JavaScript-коду сайту, уникаючи запуску цього коду. Але youtube.com імовірно блокуватиме ці засоби доступу, якщо ви користуєтесь Tor.

Завдяки цим способам доступу, розміщення відео на YouTube поки що не робить їх недоступними вільному світу. Це добре, й ми сподіваємось, що їх роботу не блокуватимуть, але розраховувати н це не можемо. Додаток уже ламався в 2019 через деякі зміни в YouTube. Випуск скоригованого додатка було оприлюднено через кілька тижнів. Що буде наступного разу — хтозна. Тож розміщення на YouTube — вразливе рішення, поки Google не почнуть відкрито підтримувати вільний доступ (якщо вони взагалі це зроблять).

Будь ласка, не використовуйте домену youtube.com (чи його псевдонімів), поширюючи YouTube-відео. Натомість посилайтесь на один із посередницьких сайтів Invidious, толерантних до Tor-відвідин (спробуйте!). Це має ще й ту перевагу, що в разі будь-якого збою посилання просто не відкриється, а не примусить людей запустити невільне програмне забезпечення.

Що ще було не так із YouTube

Наводимо те, що ми казали колись, до 2019, про розміщення відео на YouTube і посилання на них.

  • Звичайне використання YouTube вимагає невільного програмного забезпечення.
    • У режимі HTML5, вас примушують запустити невільну JavaScript-програму. Деякі відео недоступні без невільної програми Adobe DRM — «цифрових наручників», які було вбудовано до власницьких переглядачів і Firefox, але не до переглядачів GNU, таких як IceCat.
    • А режим без HTML5 (застарілий) спирається на використання Flash Player — невільної програми. Цей режим навіть закликає вас встановити Flash Player.
  • Без невільних програм ви не можете навіть переглянути сторінки YouTube. До виконання невільного JavaScript-коду, вікно переглядача просто порожнє.
  • YouTube перешкоджають вашому завантаженню копій. Невільний JavaScript-код забороняє переглядачу зберігати копії деяких відео. Це форма DRM — цифрових наручників.
  • Існує вільна програма ytdl, здатна завантажити відео з деяких сторінок YouTube, але досі нема повного вільного програмного розв'язку для доступу через вебпереглядач.
  • «ContentID — це саме те, втілення чого YouTube заперечують: система ухвалення остаточних рішень того, в чиїй власності [праця], в обхід законодавства».

Наголосимо, що наші моральні претензії до YouTube не стосуються невільних програм на серверах YouTube — якщо такі взагалі там є. З точки зору авдиторії YouTube неможливо визначити, чи працює на серверах яке-небудь невільне програмне забезпечення; це не має на нас впливу, тож не завдає нам шкоди.

Якщо на серверах YouTube виконуються які-небудь невільні програми, то вони завдають шкоди Google, позбавляючи Google контролю над власними обчисленнями. Сподіваємось, Google відстоїть свою свободу, припинивши використання цих невільних програм, якщо такі в них є. Але ці програми не завдають шкоди користувачкам і користувачам YouTube, тож вони не є підставою не користуватись цією службою.

Цілком можливо, що всі виконувані серверами YouTube програми вільні: це може бути як оприлюднене вільне програмне забезпечення, так і приватне невипущене вільне програмне забезпечення.


Щоб розмістити відео, не примушуючи нікого запускати невільні програми для його перегляду, вивантажте це відео як файл Ogg Theora чи WebM на звичайний вебсайт. Якщо переймаєтесь, що завантаження споживатимуть забагато трафіку, роздайте торент і запропонуйте людям саме такий канал завантаження.

А ще можливо оприлюднювати відео в інтернеті за допомогою вільної програми GNU MediaGoblin. В ідеалі, вам слід налаштувати власний сервер, можливо, спільно з близькими чи товариством; але розмістити щось можна й на загальнодоступних серверах.

Будь ласка, зробіть внесок до GNU MediaGoblin, якщо маєте змогу.