Licencja Motif
Richard StallmanKilka tygodni temu The Open Group zmieniła licencję biblioteki Motif, zapraszając deweloperów wolnego oprogramowania do korzystania z niej. Jednakże nowa licencja Motif nie spełnia ani definicji wolnego oprogramowania, ani luźniejszej definicji oprogramowania open source.
W swoim komunikacie The Open Group twierdzi, że Motif wydana została dla „społeczności Open Source”, ale to prawda tylko w przypadku nienaturalnej interpretacji tych słów. Nie udostępnili Motif w obrębie społeczności wolnego oprogramowania; zamiast tego zachęcili ludzi do jej opuszczenia, przez używanie Motif.
Napisałem do nich z pytaniem o możliwość zmiany licencji. Liczymy na to, że tak, ale nie możemy tego zakładać. W obecnych okolicznościach musimy traktować Motif tak, jak przedtem: nie jest dla nas dostępna. Nadal nie może być częścią wolnego systemu operacyjnego, a łączenie kodu udostępnionego na warunkach GNU GPL z biblioteką Motif to, poza niektórymi szczególnymi przypadkami, w dalszym ciągu naruszenie licencji GPL.
Na szczęście istnieje wolna alternatywa dla Motif – nazywa się LessTif. Większość programów napisanych dla Motif może bez żadnych zmian korzystać z LessTif. Prosimy, poprzyj wolne oprogramowanie używając LessTif zamiast Motif. Przy LessTif zostało jeszcze trochę końcowych poprawek, więc jeśli chcesz pomóc, napisz na adres <lesstif@hungry.com>.
Oto kilka problemów związanych z licencją Motif:
- Głosi, że już przez samo „używanie” Motif akceptujesz licencję. Jedynie licencje typu shrink-wrap lub podobne mogą pozwolić sobie na coś takiego, a są one naprawdę złą rzeczą.
- Zarezerwowana jest do użytku tylko na określonych systemach operacyjnych, takich, które mieszczą się w kategorii nazywanej przez nich „open source”. Zarówno ruch wolnego oprogramowania, jak i grupa open source uważają takie obostrzenia za niedopuszczalne.
- Ich definicja terminu „open source” różni się znacznie od używanej przez grupę open source, a zatem sieje zamęt.
Ruch wolnego oprogramowania nie zgadza się z ruchem open source w kwestii podstawowych idei i wartości (szczegóły na stronie open-source-misses-the-point.html). Mimo, że nie wspieramy ich stanowiska, nie możemy się zgodzić na mylenie opinii publicznej co do tego, jakie są ich podstawowe kryteria. Sytuacja jest już wystarczająco zawiła – dalsze pomieszanie w tej kwestii nie jest mile widziane.
Późniejsza notka
W 2012 r. Motif został wydany na warunkach licencji GNU Lesser General Public License, version 2.1.