To tłumaczenie może nie uwzględniać zmian od 2022-04-12 dokonanych w oryginale angielskim.
Możecie podejrzeć zmiany. Aby zapoznać się z informacjami dotyczącymi utrzymywania tłumaczeń tego artykułu, proszę odwiedzić stronę tłumaczeń.
Świadectwa na rzecz GNU
Wolne oprogramowanie nie jest jedynie rozrywką programistów, lecz służy pomocą ludziom i firmom na całym świecie. Od producentów ozdobnych tasiemek po placówki badawcze, wolne oprogramowanie pomaga w codziennej pracy setkom tysięcy ludzi. Rozwija się ono bardzo dynamicznie, spełniając niezliczone potrzeby użytkowników we wszelkiego rodzaju zastosowaniach.
Projekt GNU wywarł ogromny wpływ na rozwój wolnego oprogramowania w ciągu ostatnich kilkunastu lat, dzięki czemu powstało mnóstwo ważnych narzędzi, takich jak potężne kompilatory i edytory tekstu, a nawet w pełni funkcjonalny system operacyjny. Projekt został rozpoczęty w 1984 przez programistę z MIT, Richarda Stallmana, który podjął próbę stworzenia wolnego, uniksowego środowiska operacyjnego. Od tamtej pory do projektu dołączyło tysiące programistów, tworząc wolne, wysokiej jakości oprogramowanie, dostępne dla każdego.
Poniższe świadectwa przeczą błędnym poglądom, według których wolne oprogramowanie miałoby być niepraktyczne, niestabilne i nie posiadające wsparcia technicznego.
- Wolne oprogramowanie jest użyteczne
- Wolne oprogramowanie jest niezawodne
- Wolne oprogramowanie posiada wsparcie techniczne
- Dlaczego wolne oprogramowanie/open source (OSS/FS)? Liczby mówią same za siebie!
- Wysokie zapewnienia (dla bezpieczeństwa) i Wolne-Libre / otwarte oprogramowanie (FLOSS)... z formalnymi wywodami
Inne świadectwa:
- Aplikacja bazodanowa obsługująca listy osób oczekujących na przeszczep i zarządzająca jakością
- Oprogramowanie CAD/CAM
- Konsorcjum HIRLAM (badania meteorologiczne)
- Działalność wydawnicza i fonograficzna
- Statki badawcze zbierające dane z głębokich badań sejsmicznych
Jeśli chcielibyście zaświadczyć o użyteczności wolnego oprogramowania, chcielibyśmy o tym usłyszeć i umieścić Wasze świadectwo na tej stronie. Dłuższe, szczegółowe świadectwa są znacznie bardziej użyteczne niż krótkie. Możecie je przesłać na adres <gnu@gnu.org>.